Kiedy kwitną tulipany? Właśnie teraz! A gdzie najpiękniej? Oczywiście w Holandii! Zamiast więc wybierać się na spacer po osiedlu w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny, wyrusz na wycieczkę do Holandii i zachwyć się feerią barw.

Ogrody Keukenhof w Holandii

Holandia na całym świecie słynie z tulipanów, jednak jest miejsce, które bardziej niż inne zasługuje na to, żeby je odwiedzić i właśnie tam napawać się pięknem tulipanów. To miejsce to ogrody Keukenhof w miejscowości Lissie. Ogrody te zajmują przestrzeń 32 hektarów, na których kwitnie aż 7 milionów tulipanów z 800 różnych ich rodzajów. Wielkość ogrodów i mnogość tulipanów to jednak nie jedyne co może zachwycić. Ogrody Keukenhof w tym roku obchodzą 70 rocznicę powstania i z tej okazji tematem tegorocznego Festiwalu Tulipanów będzie „Flower Power”, czyli ruch hipisowski z lat 70. A to oznacza jeszcze więcej kolorów!

Festiwal tulipanów

W tym roku ogrody Keukenhof będą otwarte dla zwiedzających od 21 marca do 19 maja. W tym czasie nie tylko będzie można spacerować pomiędzy pięknymi kwiatami, ale także wziąć udział w wielu wydarzeniach specjalnych. Przede wszystkim należy wspomnieć o kwiatowej paradzie, która będzie miała miejsce 13 kwietnia. Ta unikalna na skalę światową i najbardziej znana w całej Holandii parada prowadzi przez 40 km i od lat zbiera ponad milionową publikę. Od godziny 13.00 do 17.30 widzowie będą mogli oglądać poruszające się platformy przepięknie przystrojone przede wszystkim tulipanami, ale także innymi wiosennymi kwiatami.

Serce Holandii – Amsterdam

Będąc w Holandii, koniecznie trzeba zafundować sobie wycieczkę do Amsterdamu. Zwłaszcza, gdy odwiedza się ogrody Keukenhof, ponieważ są one oddalone od Amsterdamu o jedyne 30 km. Choć w stolicy Holandii na pewno nie uświadczymy tylu tulipanów, ile mogliśmy zobaczyć w ogrodach, to wciąż jest to miasto przepiękne i warte zwiedzenia. Zabytkowe stare miasto, stare kościoły, kamienice, obiekty uniwersyteckie – to tylko niektóre z budynków, które zapierają dech w piersiach. Będąc w stolicy Holandii koniecznie trzeba też zobaczyć obrazy mistrzów pędzla. W Muzeum Narodowym (Rijksmuseum) pośród ponad 8 tysięcy eksponatów można podziwiać dzieła m.in. Rembrandta, Jana Veermera czy Fransa Halsa. A chcąc zobaczyć obrazy Vincenta Van Gogha, można udać się do muzeum w całości poświęconemu jego osobie i twórczości. Oprócz 700 listów, 400 rysunków i 200 obrazów, w muzeum można zobaczyć także dzieła przyjaciół Vincenta m.in. Paula Gaugina czy Henri de Toulouse-Laurteca.